خانه / هنرکده / تمبر یادبود اسطوره ی آواز لرستان به همت یک همشهری نهاوندی منتشر شد

تمبر یادبود اسطوره ی آواز لرستان به همت یک همشهری نهاوندی منتشر شد

موسسه فرهنگی علیمرادیان از اقدام پسندیده ای که همشهری ارجمند جناب آقای عبدالرضا مولوی برای پاسداشت یک هنرمند ارزنده ی کشور انجام داده است قدردانی می کند.

9999

موفقیت ایشان را در راهی که در پیش گرفته است از خداوند مهربان خواستاریم.به امید روزی که همه مسئولان اصلی فرهنگ کشور نیز چنین احساس تعهد و قدرشناسی از هنرمندان برجسته کشور را پیدا کنند.

عبدالرضا مولوی ، پژوهشگر و مردم شناس نهاوندی ، که حدود یک سال به تحقیق در مورد زندگی استاد رضا سقایی پرداخته ، با صرف هزینه شخصی تمیر یادبودی  با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای بزرگداشت استاد رضا سقایی، منتشر نموده است .

d28c60d9fc003fc5b1a0a39ba04bec58

مولوی در مورد انگیزه اش از انتشار تمبر یاد بود برای این هنرمند لرستانی گفت :«به نظر من جایگاه استاد رضا سقایی در موسیقی  فولکلوریک لرستان بر کسی پوشیده نیست ؛به طوری که ممکن است سالها یا شاید قرنها به درازا بکشد تا دوباره  صدایی  همانند صدای آسمانی ایشان در کهکشان موسیقی ایران پدیدار شود.شاید اگر زنده یاد سقایی نیز مانند دیگر بزرگ مرد موسیقی لرستان استاد شاهمیرزا مرادی بخت حضور در عرصه های  بین المللی را می یافت،همچون مرحوم شاه میرزا لقبی در خور شان ومنزلت موسیقی لرستان کسب میکرد

مولوی در مورد اینکه چرا ازمیان دیگر گزینه ها، به سراغ چاپ تمبر رفته است ، گفت : «نخست اینکه ، یکی از بزرگترین مزایای انتشار تمبر ویژگی  ارسال آن به سراسر دنیا ست، به گونه ای که  نامه ها وبسته های پستی ،هنگامی که با تمبر هنرمندی چون رضا سقایی به مقصد ارسال میگردد ، گیرنده ی آن  اگر ایشان را بشناسد ،خاطره ی ترانه های زیبای ایشان درذهنش زنده خواهد شد واگر هم با ایشان آشنایی قبلی نداشته باشد ا ز دیدن ارج و منزلتی که یک قوم برای زنده نگه داشتن یاد هنرمندانش به جای آورده ،به ارزش هنر نزد آن قوم پی خواهد برد .

دوم آنکه  فرهنگ چاپ تمبر از شخصیت های بزرگ درایران ،بر خلاف کشورهای دیگر هنوز مرسوم نیست. تمبر کالایی فرهنگی است که هرچه زمان ازتاریخ  انتشارش بگذرد بر ارزش مادی ومعنوی آن  افزوده خواهد شد .

شایان ذکر است  که این نخستین بار است  در ایران ،برای بزرگداشت یک خواننده فولکلورتمبریاد بود منتشر می گردد .»

وی زمان لازم برای طی مراحل تهیه و چاپ تمبر را حدود ۶ ماه بیان کرد و گفت «با سپاس فراوان ازشرکت پست جمهوری اسلامی ایران وموسسه ی دنیای تمبروهمچنین قدردانی ازهنرمندان لرستانی، برای حمایت از انتشار این اثر هنری از هیچ سازمان و موسسه ای یاری نجسته ام ،ولی  در صورت حمایت و استقبال مردم در آینده  می خواهم برای تجلیل از مقام  سایر مشاهیر لرستان کارهای مشابهی انجام دهم  . احتمالا در گام بعدی  تمبریادبودی از استاد شاه میرزا مرادی ، سرنا نواز مشهور لرستانی که در فرانسه به وی لقب( مروارید اقیانوس) داده اند ر ا منتشر خواهم نمود .»

این پژوهشگر مردم شناس افزود: تمبر های اختصاصی یادبود استاد رضا سقایی در مرحله اول علاوه بر استان لرستان ،درسایراستان هایی که هم میهنان لر در آنها بیشتر زندگی میکنند، مانند : چهارمحال بختیاری ، کهکیلویه و بویر احمد ، خوزستان ، ایلام ، کرمانشاه ، اصفهان ، همدان ، تهران و قزوین توزیع خواهد شد

این مطلب هم بخون

شهادت سردار سلیمانی یک حماسه بود و به گفتمان انقلاب امتداد می‌دهد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان، پیش از ظهر  سه‌شنبه ۱۴ دیماه نشست نقد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *