خانه / خبر کده / قسمت پایانی گفتگو با استادعبدالله غیابی نخستین فیلمسازلرتبار

قسمت پایانی گفتگو با استادعبدالله غیابی نخستین فیلمسازلرتبار

چه خاطراتی از آقای نادری و کیمیایی دارید ؟

نادری به نظر من جزء استثناهای دنیا بود مثل ارسن ولز ، مثل هیچکاک ، اشتهایی سیری ناپذیر، طراح و عکاس بود و اشتیاق فراوانی به فیلمسازی داشت . کیمیایی استعداد فوق العاده ای دارد که کمتر کسی وجود دارد ، اون هم در آداپته کردن شرح احوال آدم های سنتی مثل ) رضا موتوری ( مثل ) قیصر ( مثل ) بلوچ ( خبره است من در آخرین کاری که با کیمیایی کردم ) گوزن ها ( را توقیف کردن و آخر فیلم را عوض کردند .

چه طور شد که قصه فیلم های شما هم مسائل اجتماعی را بررسی می کرد ؟

این بر می گشت به خود من ، چون مثل هم قصه و داستان می نوشتیم گاهی با احمد شاملو و محمود دولت آبادی که سر فیلم ) گاو ( مهرجویی با او آشنا شدم تاثیر پذیری در من داشت .

فیلم (کیفر) اولین فیلمی شماست که در خرم آباد تولید شده است . برخورد مردم چطور بود ؟

ما دو جور برخورد داشتیم . یک جور این که یک خرم آبادی کارگردان است و فیلم را می سازد و یک عده ای دیگر که نگاه می کردن و من هم همیشه عطش فراوانی داشتم که درباره لرستان فیلم بسازم یعنی اصال می شد ( کیفر ) وجود نداشته باشد من می خواستم باشه و حتما آن را ربط می دادم .

از نظر ایده یک جور این سه تا قصه فیلم های شما با هم ارتباط دارن علت چیست ؟

اول میل فیلمسازی در زمینه های متفاوت ، دوم شرایطی که آن زمان ما زندگی می کردیم و همش انتقام و جنگ بود . برخورد دو موضوع متناقض . مثال در ) کیفر ( کسی که با آئین زورخانه بزرگ شده و زورخانه دارد ، دخترش هیپی می شود . و دیگری پسرها اهل ورزش هستند و از این طریق می خواستیم یک جریان بیمار گونه را که وارد شده بود معرفی می کردیم . ما هم پای صحبت شاملو و دولت آبادی نشسته بودیم و تحریک می شدیم .

طراحی صحنه فیلم( کیفر ) هم خود شما بودید ؟

بله ، در واقع بیشترین وقت ما صرف همه کار ها در فیلم می شد ، مثل نوشتن ، کارگردانی ، آشتی ها ، دعواها ، مسائل مالی و نود در صد وقت و انرژی الزم سر فیلم هدر می رفت .

در یکی از لوکیشن ها فیلم میراث شما مشک ا را باد می کنند و از روی رودخانه عبور می کنند و در یک راند گنبد امامزاده حیات الغیب دیده می شود ؟

ما چون یک خانواده مذهبی داشتیم و کنار این گنبد و بارگاه ها درس خواندیم و بزرگ شدیم و این صحنه ها را از بچگی دیده بودیم و بعد هم تالش کردیم که بازسازی کنیم .

موسیقی فیلم یکی از بهترین آثار نیم قرن گذشته موسیقی فیلم بومی است . در خلق این موسیقی شما چقدر موثر بودید ؟

به پیشنهاد من دایه دایه رو با ترمپت زده شد چون دایه دایه رو با کمانچه صدها بار زده شده و به همین خاطر هم به سراغ مرحوم مجتبی میرزاده رفتم . من قبال با او دوست بودم خیلی با هم حرف زدیم .ایشان هم به دلیل اینکه خودش کرمانشاه بود و آشنایی با موسیقی ما داشت خیلی خوب کار را تولید کرد . باید بگویم در آن سال ها هزینه صرف موسیقی فیلم میراث شد . که صد برابر هزینه ساخت فیلم بود .

امروز چکار می کنید ؟

باز هم فیلم نامه می نویسم .

 

 

این مطلب هم بخون

شبی که رضا نغمه‌خوان شد

گاهی به فیلم مستند رضا دوباره میخواند درباره نخستین اثر درباره هنرمند شهیراستاد رضا سقایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *